Zatčení demokratických aktivistů a aktivistek v Hongkongu, snaha o odvolání Markéty Pekarové Adamové z pozice šéfky Poslanecké sněmovny a protesty na Novém Zélandu. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Soud v Hongkongu odsoudil 45 prodemokratických aktivistů a aktivistek k trestům vězení od čtyř do deseti let na základě bezpečnostního zákona zavedeného Čínou v roce 2020. Dotyční byli obviněni ze spiknutí a podvratné činnosti v souvislosti s neoficiálními primárkami z roku 2020, které měly vybrat opoziční kandidáty do parlamentních voleb. Mezi odsouzenými jsou významní vůdci a vůdkyně hongkongské opozice, včetně Joshuay Wonga a Bennyho Taie. Verdikt vyvolal kritiku OSN, EU, Spojených států i Británie.
Zákon o národní bezpečnosti, který umožňuje až doživotní tresty, se zaměřuje na činy považované za ohrožení čínské národní bezpečnosti, jako je separatismus nebo rozvrat státní moci. Nejtvrdší trest, deset let vězení, dostal Benny Tai. Další významní aktivisté, jako Owen Chow a Gordon Ng, obdrželi tresty v rozmezí sedmi let. Proces je považován za symbol útlaku prodemokratického hnutí v Hongkongu pod čínskou kontrolou.
Opoziční hnutí ANO chce svolat mimořádnou schůzi k odvolání předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Šéfka klubu ANO Alena Schillerová na síti X uvedla, že podpis připojilo přes 80 poslanců a poslankyň. Podnět ke svolání schůze musí podepsat nejméně 40 zákonodárců, šéfka dolní komory ji musí svolat do deseti dnů. Pekarová Adamová na síti X podotkla, že pokusem o její odvolání ANO zastírá, že jeho jediným programem je destrukce jednání Sněmovny.
Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová požádala ústavní soud, aby zrušil výsledky říjnových parlamentních voleb, které opozice označuje za podvod. Prozápadní prezidentka je ve sporu s vítězem voleb, vládnoucí stranou Gruzínský sen; Zurabišviliová již dříve označila hlasování za nelegitimní a obvinila Rusko z vměšování.
Desetitisíce lidí v úterý vyrazily protestovat před novozélandský parlament proti návrhu sporného zákona, jenž by podle jeho kritiků podkopal práva původních obyvatel. Jedná se o jeden z největších protestů v historii země, podle stanice BBC se v metropoli Wellingtonu sešlo kolem 35 tisíc lidí, list The New Zealand Herald píše až o 55 tisících protestujících.
Text: ČTK